180 країн домовились про посилення боротьби з тютюнопалінням

180 країн домовились про посилення боротьби з тютюнопалінням

Під час 10-ї Конференції Сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну делегати з більш ніж 180 країн, 4 міжурядових та 18 неурядових організацій представили прогрес своїх країн та домовились про продовження на пʼять років терміну реалізації Глобальної стратегії з прискорення боротьби проти тютюнопаління. Вона включає пріоритетні напрями протидії тютюнопалінню та впливу тютюну на здоров’я людей і навколишнє середовище як на глобальному рівні, так і враховуючи підходи для кожної країни-учасниці конвенції, повідомляє Міністерство охорони здоров’я України

Цьогорічна 10-та Конференція Сторін присвячена обговоренню подальшої боротьби з тютюнокурінням у контексті досягнення Цілей сталого розвитку ООН. Зокрема, обмеження транскордонної реклами та спонсорства тютюнових виробів, захист навколишнього середовища від наслідків вживання тютюну та маркування тютюну. На одній із перших сесій було презентовано та обговорено звіт про глобальний прогрес країн у впровадженні Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Українська міжурядова делегація, яку очолили представники Міністерства охорони здоров’я України, презентували під час сесії прогрес країни у виконанні Глобальних цілей та обговорили пріоритетні рішення на наступні пʼять років. 

«Глобальна боротьба з епідемією тютюнопаління на рівні кожної країни вимагає постійного моніторингу та швидкого реагування на виклики, пов’язані як з продажем та рекламою тютюну, так і з регулюванням інноваційних тютюнових продуктів, таких як електронні сигарети й тютюнові вироби для нагрівання, та впливом сигаретного диму на здоров’я людини. За даними ВООЗ, третьою за значущістю причиною смертності у світі є хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), найбільш уразливі до ХОЗЛ завзяті курці. Тому питання контролю продажу, рекламних обмежень, створення сервісів і послуг допомоги курцям в системі охорони здоров’я та законодавчі зміни, які сприятимуть зниженню кількості потенційних курців, — пріоритетні для нашої країни та збігаються з Глобальними цілями. У рамках співпраці з Офісом Бюро ВООЗ в Україні та міжнародними партнерами продовжуватиме посилювати боротьбу з тютюнопалінням задля захисту здоров’я українців», — зазначив заступник Міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін під час Конференції Сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. 

Українська делегація також виступила із заявою, в якій, серед іншого, нагадала про рішення COP8, яке стосується боротьби проти тютюну в умовах складних надзвичайних ситуацій. А саме, коли впровадження РКБТ ВООЗ під час складних надзвичайних ситуацій ускладнюється надзвичайними обставинами та призводить до зростання вживання тютюну та захворювань, пов’язаних із тютюнокурінням попри виконання Глобальних цілей.

На 10-й Конференції Сторін РКБТ ВООЗ були представлені та обговорені звіти Секретаріату Конвенції та ВООЗ щодо впливу та методів боротьби із новітніми тютюновими виробами, інформування людей щодо вмісту та шкоди тютюнових виробів (відповідно до попередніх статей 9 і 10 РКБТ ВООЗ) та посилення обмежень щодо транскордонної реклами і спонсорства даної продукції. За підсумками Конференції Сторін прийняті декілька важливих рішень. Зокрема, Панамська декларація, яка підсумовує прогрес у боротьбі проти тютюну у світі та встановлює пріоритети для національних та регіональних програм, рішення щодо захисту навколишнього середовища від наслідків вживання тютюну та рішення щодо обмеження транскордонної реклами та спонсорства тютюнових виробів. 

Згідно з представленими звітами, щорічно у світі викидається 4,5 трильйона сигаретних недопалків, це 1,69 мільярда фунтів токсичного сміття, що містить пластик. За певних умов — наприклад, під впливом сонячного світла і вологи, — сигаретні фільтри розпадаються на більш дрібні пластикові шматочки, внаслідок чого з них вимиваються деякі з 7 000 хімічних речовин, що містяться в одній сигареті. Багато з цих хімікатів є екологічно шкідливими. Тому ухвалене рішення за статтею 18 посилює боротьбу з забрудненням пластмасами, в тому числі в морському середовищі. Ще одне важливе рішення, ухвалене на конференції, спрямоване на посилення керівних принципів протидії транскордонній рекламі, стимулюванню продажу та спонсорству тютюнових виробів і зображенню тютюну в розважальній продукції та ЗМІ.

У прийнятій Панамській декларації підкреслюється необхідність для Сторін зберігати пильність щодо втручання тютюнової промисловості в політику в галузі громадського здоров’я.

Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) — міжнародний договір, укладений 2003 р. з метою допомогти подолати епідемію тютюнокуріння у світі. Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ у 2006 р. і відтоді досягла значних успіхів у сфері контролю над тютюнокурінням, зокрема, завдяки впровадженню ефективних законодавчих норм.

НАШ ГРАД