Як виявити ознаки отруєння

Як виявити ознаки отруєння

МОЗ України разом з Мінінформполітики підготували буклет з рекомендаціями для жителів населених пунктів, які потенційно можуть постраждати від викидів невідомої отруйної хімічної речовини в районі розташування хімічного підприємства «Кримський Титан».

Що сталося

У ніч на 24 серпня 2018 року в районі розташування хімічного підприємства «Кримський Титан», що поблизу адмінмежі з тимчасово окупованою територією АР Крим, сталися викиди невідомої отруйної хімічної речовини, яка, особливо після опадів, утворює на металевих предметах, деревах, дахах будинків і навіть усередині приміщень маслянистий наліт з коричневуватим або жовто-зеленим відтінком.

Хто у зоні ризику

Для населених пунктів, що знаходяться в безпосередній близькості від цього об’єкта (особливо — на півночі Криму та на півдні Херсонщини), існує загроза потрапляння в атмосферне повітря хімічних сполук, небезпечних для здоров’я людини.

Як виявити ознаки отруєння

Хімічні сполуки можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи, може виникати утруднення дихання — кашель, виділення мокротиння, іноді і з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, нежить, носова кровотеча, біль у грудях.

При подразненні слизової оболонки очей — почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей.

При гострих отруєннях — головний біль, запаморочення, загальна слабкість.

Хімічне забруднення також може ускладнити хронічні захворювання легенів, такі як астма та емфізема.

Що робити? Не піддаватися паніці і..

У приміщеннях:

 • провести герметизацію приміщення — щільно закрити вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки;
 • вхідні двері «зашторити», використовуючи будь-яку щільну тканину;
 • заклеїти щілини у вікнах і стиках рам плівкою, лейкопластиром;
 • при появі запаху використовувати засоби захисту органів дихання — можна використати ватно-марлеву повʼязку, змочену 2%-м розчином питної соди.

Поза приміщенням:

 • при необхідності (наявність запаху) захистити органи дихання засобами індивідуального захисту;
 • не перебувати в понижених ділянках місцевості — долинах, ярах тощо;
 • не перебувати довго в підвалах і в напівпідвальних приміщеннях;
 • намагатись знаходитись на підвищеннях;
 • слідкувати за напрямком вітру.

При ускладненні ситуації (при зміні напрямку вітру) визначити маршрут виходу із зони потенційної хімічної небезпеки (виходити в сторону, перпендикулярну напрямку вітру) та якнайшвидше покинути цю зону.

При сприятливій зміні вітру після виходу із зони забруднення або отриманні сигналу про закінчення хімічної небезпеки:

 • відкрити вікна і двері, провітрити приміщення;
 • змінити верхній одяг;
 • прийняти душ або вимити відкриті частини тіла з милом;
 • виключити будь-які фізичні навантаження.

Продукти харчування (овочі та фрукти) промити слабким (2%) мильно-содовим розчином.

Де отримати допомогу

На КПВВ «Чаплинка» та «Каланчак» цілодобово чергують бригади екстреної медичної допомоги, лікарі з яких будуть оглядати всіх громадян, які з території окупованого Криму заходитимуть на підконтрольну Україні територію. У пунктах пропуску постраждалі громадяни зможуть отримати інформацію щодо отримання додаткової допомоги у зв’язку з екологічною ситуацією.

У разі виявлення потреби в спеціалізованій медичній допомозі, громадян будуть направляти до найближчих відповідних медичних закладів на підконтрольній території.

Проходження громадянами України з тимчасово окупованого півострову, які постраждали від хімічного отруєння, буде оформлятися у пришвидшеному порядку.

На даних КПВВ призупинено пропуск в сторону півострова Крим.

КПВВ «Чонгар» працює у штатному режимі.

Телефони екстреної допомоги: 101 та 103

Консультація за телефонами: +38 (0552) 26 26 43 та +38 (067) 348 77 27 — управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області.