Велика кількість учасників АТО потребує психологічної реабілітації
Через військові дії на Сході України виникла потреба створення центрів якісної психологічної допомоги військовослужбовцям, які повернулися із зони проведення АТО. Спеціалісти запевняють, що фізичні поранення лікуються набагато простіше, ніж психологічні травми. Саме тому нагальним є створення регіональних центрів психологічної реабілітації і лікування учасників АТО, повідомляє прес-служба Уповноваженого Верховної ради України з прав людини.
На бойовій службі дія адреналіну дозволяє «перестрибнути» через різні хвороби, але вдома проблеми зі здоров’ям раптово дають про себе знати. У першу чергу, учасники АТО звертаються з діагнозом «посттравматичний стресовий розлад». Середня тривалість перебування учасників АТО на лікуванні в Центрі психологічної реабілітації становить 36 ліжко-днів. Відповідно до п. 260 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України «у разі направлення на лікування поза розташуванням частини військовослужбовці повинні… мати при собі направлення, підписане командиром військової частини». Але на практиці трапляються випадки, коли військовослужбовці звертаються до Центру без відповідних направлень. Відповідно, у військовій частині відсутня інформація про правові підстави відсутності військовослужбовця у розташуванні військової частини, що може зумовити звернення командира військової частини до військової прокуратури про порушення кримінального провадження за ст. 407 Кримінального кодексу України (самовільне залишення військової частини або місця служби).
Як вбачається з назви Центру, метою його створення є психологічна реабілітація та лікування учасників АТО. Сама процедура госпіталізації до Центру психологічної реабілітації та лікування для учасників АТО здійснюється на підставі норм Закону України «Про психіатричну допомогу». В подальшому особи, які пройшли лікування в цьому медичному закладі, можуть стикатися з проблемами, пов’язаними з постановкою осіб, які проходили психологічну реабілітацію, на диспансерний чи консультативний облік у психоневрологічному диспансері. Наприклад, обмеження у виборі професії, проблеми з отриманням сертифікату від психіатра для оформлення водійського посвідчення.