У червні внаслідок війни з росією 232 особи загинули
У червні на території України було зафіксовано найвищу за три роки кількість жертв серед цивільного населення: 232 особи загинули та 1343 отримали поранення. Про це повідомила у четвер Моніторингова місія ООН з прав людини у цій країні.
Липень не приніс українським містам перепочинку. У ході удару в ніч на четвер, націленого в основному на Київ, російські збройні сили, за повідомленнями, задіяли 397 безпілотних літальних апаратів типу «Шахед» та дронов-пасток, а також 18 ракет великої потужності, внаслідок чого в Києві загинуло двоє людей та щонайменше 16 отримали поранення.
«Діти проводять ночі безперервно не в своїх ліжках, а в коридорах, підвалах і ванних кімнатах, закриваючи вуха від звуків сирен і вибухів. Такі переживання залишають незабутні шрами на все життя», – сказала глава Моніторингової місії Даніель Белл.
Статистичні дані за червень підтвердили погіршення ситуації цього року: у першій половині 2025 року було вбито або поранено 6754 цивільні особи, що на 54 відсотки більше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було зафіксовано 4381 жертву серед цивільного населення. Загалом за останні шість місяців кількість загиблих цивільних осіб збільшилася на 17 відсотків, а кількість поранених – на 64%.
Ключовими факторами, що вплинули на різке зростання кількості жертв, стали використання Російською Федерацією потужних ракет великої дальності та безпілотних літальних апаратів проти міських районів, підвищена руйнівна сила цих боєприпасів і кількість атак, що зростає. Крім того, все більш широке використання безпілотних літальних апаратів малої дальності вплинуло на населені пункти, розташовані поблизу лінії фронту.
З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року Місія зафіксувала загибель щонайменше 13 580 цивільних осіб, у тому числі 716 дітей та 34 115 поранених цивільних осіб, у тому числі 2173 дітей.
Конференція з відновлення України
Незважаючи на обстріли українських міст, підготовка до повоєнного відродження країни вже ведеться. У Римі в четвер відкрилася дводенна міжнародна Конференція з відновлення України, в якій серед інших високопоставлених гостей бере участь Генеральний директор Міжнародної організації з міграції (МОМ). Емі Поуп закликала світову спільноту посилити підтримку довгострокового відновлення та реконструкції України.
На тлі повномасштабної війни, яка триває вже четвертий рік, Україна стикається з однією з найбільших міграційних криз у Європі: близько чотирьох мільйонів людей залишаються внутрішньо переміщеними особами, ще п’ять мільйонів українських біженців проживають у країнах Європи.
Незважаючи на нестабільність і економічний тиск, що зберігається, мільйони українців уже почали повертатися додому. За даними МОМ, понад чотири мільйони людей повернулися до своїх громад, у тому числі понад мільйон – з-за кордону, найчастіше – без необхідної підтримки.
«Переміщення такого масштабу створює безліч викликів для України та її громадян, – зауважила Емі Поуп. – Відновлення має починатися з людей – із забезпечення доступу до послуг та відновлення джерел коштів для існування».
З початку війни МОМ надає допомогу Україні у реінтеграції внутрішньо переміщених осіб, захисті вразливих категорій населення та залученні діаспори у розробку ефективних рішень для відновлення.
На полях конференції МОМ провела спеціальний захід, присвячений зміцненню співпраці із більш ніж 20 мільйонами українців, які проживають за кордоном, та залученню їх до зусиль щодо відновлення країни.
«Ми маємо створити умови, за яких як внутрішньо переміщені особи, так і українці за кордоном могли б повернутися додому гідно та безпечно», – додала Емі Поуп.
Прогнози щодо повернення українських біженців
Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) спільно з Лондонським університетом Брунеля представило у четвер перші дані про майбутнє масове повернення українських біженців, що ґрунтуються на інноваційній моделі прогнозування.
Прототип моделі було розроблено за результатами шести соціологічних опитувань щодо намірів біженців, проведених УВКБ ООН з 2022 року у співпраці з дослідницькою компанією IPSOS. Опитування дали велику демографічну та соціально-економічну інформацію про людей, які залишили Україну після повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року.
Модель виявила загальні тенденції, що простежуються у всіх сценаріях: більш схильні до повернення люди похилого віку, ті, у кого немає сімейних зобов’язань, а також власники вцілілої нерухомості. У той же час молодь, сім’ї з дітьми та ті, хто працевлаштувався у країнах перебування, повернуться із меншою ймовірністю. Крім того, модель вказує на можливу нерівномірність по регіонах: частина людей може віддати перевагу повернути не в ті місця, звідки вони були змушені виїхати.
На тлі війни УВКБ ООН, що триває, в даний час не сприяє поверненню біженців і не заохочує його. Проте, на думку експертів, важливо вже зараз готуватись до можливого збільшення числа добровільних повернень.