Піщані та пилові бурі не знають кордонів

Піщані та пилові бурі не знають кордонів

Всім відомо про три великі піраміди в Єгипті. А тепер уявіть собі, що їх не три, а 307. А потім уявіть, що всі вони розсипалися більш ніж у два мільярди тонн піску та пилу. Саме така кількість піщаних та пилових частинок, за даними Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), щорічно піднімається в атмосферу в результаті бур, що розносять частинки по всьому світу, повідомляє ООН. 

Згідно з річною доповіддю ВМО, незважаючи на незначне зниження обсягів пилу в 2024 році, її вплив на людей та економіку продовжує зростати. За оцінками агентства ООН, понад 330 мільйонів людей у 150 країнах страждають від піщаних та пилових бур. Це призводить до проблем зі здоров’ям, у тому числі смертельно небезпечних, та серйозних економічних втрат.

Не просто темне небо

«Піщані та пилові бурі – це не просто брудні вікна та затягнуте серпанком небо. Вони підривають здоров’я та якість життя мільйонів людей і коштують мільйони доларів», – заявила Генеральний секретар ВМО Селесте Сауло.

Хоча перенесення піску та пилу – природний метеорологічний процес, за останні десятиліття він посилився через деградацію земель та неефективне управління водними ресурсами.

До 80 відсотків пилових частинок надходять із Північної Африки та Близького Сходу. Ці частки можуть долати тисячі кілометрів – через кордони та океани.

«Те, що починається як буря у Сахарі, може затягнути небо над Європою. Пил, піднятий у Центральній Азії, впливає якість повітря у Китаї. Атмосфера не визнає кордонів», – пояснила Сара Басарт, науковий співробітник СМО, на брифінгу у Женеві.

Так сталося й у 2024 році: пил та пісок із Західної Сахари досягли Канарських островів в Іспанії, а сильні вітри та посуха в Монголії принесли пил у Пекін та північний Китай.

Загроза, що набирає чинності

Ці екстремальні погодні явища вже не можна вважати локальними аномаліями. Піщані та пилові бурі стрімко перетворюються на одну з найдоцінніших, але при цьому наймасштабніших глобальних проблем нашого часу», – заявив високопоставлений представник, виступаючи від імені Голови Генеральної Асамблеї Філемона Янга.

Бурі можуть закривати доступ сонячному світлу, порушуючи екосистеми як у суші, і у океані. Крім екологічних наслідків, вони серйозно торкаються здоров’я людей і завдають економічної шкоди.

«Піщані і пилові бурі, що раніше вважалися сезонним або локальним явищем, стали стійкою і наростаючою глобальною загрозою», – зазначила Рола Дашті, співголова Коаліції ООН по боротьбі з піщаними та пиловими бурями.

У період з 2018 по 2022 рік понад 3,8 мільярда людей зазнавали впливу пилових частинок. У найбільш постраждалих регіонах повітря містило пил до 87 відсотків часу.

Ці частки посилюють серцево-судинні захворювання та інші проблеми зі здоров’ям, щорічно стаючи причиною семи мільйонів передчасних смертей, особливо серед уразливих груп населення.

Янг назвав ці дані «шокуючими». В економічному плані бурі можуть знижувати врожайність сільгоспкультур до 20 відсотків, що призводить до зростання бідності та голоду у сільських районах.

Лише у регіоні Близького Сходу та Північної Африки економічні втрати від піщаних та пилових бур у 2024 році становили 2,5 відсотка сукупного ВВП.

Один у полі не воїн

ВМО закликає міжнародне співтовариство активніше інвестувати у системи раннього попередження та моніторингу даних.

«Жодна країна, якою б підготовленою вона не була, не зможе впоратися з цією проблемою самотужки. Піщані та пилові бурі – це транскордонна загроза, яка потребує скоординованих, міжсекторальних та багатосторонніх дій», – наголосила Рола Дашті.

Проголошення 2025–2034 років Десятиліттям боротьби з піщаними та пиловими бурями має, за словами Янга, стати поворотним моментом. Він закликав держави-члени перейти від обізнаності до дій, від розрізненості до координації.

Добавить комментарий