«Місячний день» триває приблизно 29,5 земної доби

«Місячний день» триває приблизно 29,5 земної доби

Визначити час на Місяці складніше, ніж може здатися, і це питання стає все актуальнішим на тлі відновленого інтересу до його дослідження. Організація Об’єднаних Націй допомагає забезпечити координоване та мирне управління діяльністю на Місяці, та узгодження часового поясу – один із ключових елементів міжнародних дискусій, повідомляє ООН. 

Можна подумати: чому б просто не домовитися використовувати один із земних часових поясів як «місячний час»? Наприклад, Світовий координований час (UTC). На жаль, із низки причин такий підхід не працює.

Час на Землі сприймається як щось зрозуміле: ми ділимо планету на 24 часових пояси, заснованих на довготі і обертанні земної кулі, і визначаємо час за становищем Сонця в небі.

Астронавт НАСА Харрісон Шмітт на Місяці (1972).
© НАСА

Але на Місяці діють інші правила: один «місячний день» триває приблизно 29,5 земної доби, а екваторіальні регіони Місяця можуть перебувати під безперервним сонячним освітленням до 14 днів поспіль. На деяких із найвищих місячних гір, які називають «піками вічного світла», Сонце не заходить зовсім.

Крім того, як відомо фізикам та шанувальникам наукової фантастики, час на Місяці тече інакше, ніж на Землі. Якщо синхронізувати два абсолютно однакових хронометри – один залишити на Землі, а другий помістити на Місяць – то вже через добу за земним часом «місячний» годинник поспішатиме приблизно на 56 мікросекунд. Це може бути незначним запізненням, але для навігації космічних апаратів навіть така похибка критична.

Зусилля зі стандартизації місячного часу

Щоб місячний часовий пояс функціонував, учасникам дискусій доведеться домовитися про загальну систему відліку часу, яка буде надійною, співвідносною із земним часом та доступною для всіх. Управління ООН з питань космічного простору активно сприяє цій роботі.

У 2024 році Міжнародний комітет із глобальних навігаційних супутникових систем, заснований під егідою ООН, створив спеціальну робочу групу з місячного позиціонування, навігації та синхронізації часу. Мета – стандартизувати місячний час та забезпечити його відстеження від UTC, на користь усіх майбутніх місячних місій.

Мир на Землі – світ на Місяці

Створення узгодженої системи відліку часу на Місяці – частина ширших зусиль ООН щодо забезпечення того, щоб місячна діяльність – чи то державна, приватна, наукова чи комерційна – залишалася безпечною, мирною та стійкою . У зв’язку з цим у червні 2024 року Управління ООН з питань космічного простору провело першу Конференцію зі сталої діяльності на Місяці, на яку зібралися керівники космічних агентств, юристи, астронавти, представники компаній та наукової спільноти з усього світу. Вони обговорили спільні інтереси, озвучили можливі проблеми та підтвердили необхідність прозорих та інклюзивних механізмів управління місячною діяльністю.

Одним із таких механізмів є нова Консультативна група з діяльності на Місяці, створена для сприяння діалогу та вироблення рекомендацій щодо міжнародної координації. Група займеться формуванням плану роботи на найближчі роки та визначенням пріоритетних тем – таких як координація місячного часу – щоб забезпечити узгоджений та впорядкований розвиток діяльності на Місяці .

Мирне використання космічного простору

Людство вступає в нову еру освоєння Місяця, в якому бере участь рекордна кількість держав та організацій, і це може назавжди змінити наші стосунки із найближчим небесним сусідом. Держави-члени працюють з ООН над тим, щоб зберегти Місяць як сферу глобального співробітництва, керуючись основоположним принципом Договору про космос: «дослідження та використання космічного простору, включаючи Місяць, має здійснюватися на користь і на благо всіх країн».

Створений Генеральною Асамблеєю ООН у 1959 році, Комітет ООН з мирного використання космічного простору відіграє ключову роль у формуванні міжнародного космічного права, розгляді нових викликів та сприянні міжнародному співробітництву.

Управління ООН з питань космічного простору, яке виконує функції Секретаріату Комітету, підтримує цю роботу, допомагаючи країнам створювати необхідні правові, інституційні, наукові та технічні умови для розвитку космічних екосистем та отримання вигод від космосу. 68-та сесія Комітету відбулася у червні у Відні.

 НАШ ГРАД

Добавить комментарий