Народжений в багатій країні може прожити на три десятиліття довше, ніж житель бідної

Народжений в багатій країні може прожити на три десятиліття довше, ніж житель бідної

Людина, яка народилася в багатій країні, може прожити на три десятиліття довше, ніж житель бідної країни, що не має безпечного житла, можливостей для здобуття хорошої освіти та гідного працевлаштування. Про це йдеться в опублікованій у вівторок доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) .

«У сучасному світі глибокого вкорінилася нерівність. Те, де ми народжуємося, ростемо, живемо, працюємо та старіємо, значною мірою впливає на наше здоров’я та благополуччя», – зазначив Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєсус.
 
Стан здоров’я тісно пов’язаний зі ступенем соціального неблагополуччя та рівнем дискримінації, з’ясували автори дослідження. Нерівність особливо чітко простежується у групах населення, які стикаються з дискримінацією та маргіналізацією. Так, у представників корінних народів нижча очікувана тривалість життя, ніж у їхніх однолітків, які представляють інші соціальні та етнічні верстви населення.   

Ключові цілі під загрозою

Це перше дослідження такого роду з 2008 року, коли Комісія ВООЗ із соціальних характеристик здоров’я опублікувала свою доповідь, в якій викладено цільові показники на 2040 рік щодо скорочення розриву між країнами та всередині країн у очікуваній тривалості життя, а також дитячої та материнської смертності. Судячи з нових даних, цільові показники, швидше за все, не досягнуто.
 
В даний час діти, народжені в бідних країнах, у 13 разів частіше помирають у віці до п’яти років, ніж їхні однолітки у багатих державах. За рахунок скорочення розриву та зміцнення рівності між найбіднішими та найбагатшими верствами населення в країнах з низьким та середнім рівнем доходу можна врятувати життя майже двох мільйонів дітей на рік, йдеться у доповіді.
 
У період з 2000 по 2023 рік материнська смертність у світі знизилася на 40 відсотків, але при цьому переважна більшість смертей, 94 відсотки, як і раніше, припадає на країни з низьким рівнем доходу.

Розірвати порочне коло

ВООЗ наголошує на необхідності боротьби з нерівністю у доходах, структурною дискримінацією, наслідками конфліктів та кліматичними потрясіннями – все це критично важливо для викорінення глибинних причин нерівності у охороні здоров’я.
 
Очікується, що зміна клімату призведе до того, що протягом наступних п’яти років від 68 до 135 мільйонів людей опиняться в умовах бідності. Вже сьогодні 3,8 мільярда людей у ​​світі не мають достатнього соціального захисту, включаючи оплачувані відпустки через хворобу або догляд за дитиною, що безпосередньо впливає на їх здоров’я. Тим часом, зростання боргового навантаження заважає урядам бідних країн інвестувати в базові соціальні послуги: за останнє десятиліття сукупні виплати за боргами в 75 найбідніших країнах світу зросли вчетверо.
 
Автори доповіді ВООЗ закликають до спільних дій з боку національної та місцевої влади, представників сфери науки та охорони здоров’я, громадянського суспільства та приватного сектору. На їхню думку, необхідно боротися з економічною нерівністю та інвестувати у соціальну інфраструктуру та універсальні державні послуги; усувати структурну дискримінацію, причини та наслідки конфліктів, надзвичайних ситуацій та вимушеної міграції; а також розвивати форми управління, орієнтовані на усунення соціальних причин, що підривають здоров’я дітей.

Добавить комментарий