Затриманих неповнолітніх катують під час конвоювання та в кабінетах райвідділів
З метою перевірки дотримання процесуальних прав неповнолітніх було проведено візит представників Офісу Омбудсмена до ізолятору тимчасового тримання ГУМВС України в м. Києві. Під час візиту були опитані неповнолітні, проведено їхній огляд медичним працівником Секретаріату Уповноваженого, а також була переглянута службова документація щодо процесуальних дій із затриманими з моменту фактичного затримання. Про це повідомила НАШ ГРАД прес-служба Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
«Нами встановлено низку порушень прав затриманих з боку правоохоронців, які здійснювали затримання. По-перше, це протиправне застосування до неповнолітніх заходів фізичного впливу під час затримання і в ході конвоювання та в кабінетах райвідідлу», – зазначила Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська. — В одного з затриманих були виявлені тілесні ушкодження, тому адміністрації ІТТ було рекомендовано забезпечити здійснення рентгенографії грудної клітини».
Виявлені й інші порушення. Зокрема, порушено право на захист: всупереч вимогам Кримінального процесуального кодексу, не було повідомлено Центр з надання безоплатної правової допомоги негайно після затримання неповнолітніх. Центр повідомили лише через 4 години 45 хвилин після фактичного затримання. А в протоколах затримання осіб не зазначено місце фактичного затримання неповнолітніх. Валерія Лутковська зазначила, що такі методи роботи є системною проблемою в правоохоронних органах, на які працівники Секретаріату Уповноваженого неодноразово вказували у своїх звітах.
«Минулого року під час трагічних подій на Майдані Незалежності Офіс Уповноваженого здійснював постійний моніторинг дотримання прав дітей, які брали участь у протестних акціях. Ми ще тоді виявили низку неприпустимих системних порушень прав людини в діяльності працівників правоохоронних органів. Тоді правоохоронці так само не повідомляли негайно про затримання Центр безоплатної правової допомоги. Так само про затримання не повідомляли батьків неповнолітніх, органи опіки та піклування. Навіть медичну допомогу дітям надавали майже через 12 годин після їх побиття та затримання», – зазначила Уповноважений з прав людини.
За словами Валерії Лутковської, коли дитина потрапляє у поле зору правоохоронців, необхідна налагоджена взаємодія між правоохоронними органами, службами у справах дітей та органами охорони здоров’я, яка наразі, на жаль, відсутня.
НАШ ГРАД