Історична угода щодо підвищення готовності до пандемій

Історична угода щодо підвищення готовності до пандемій

Після трьох років переговорів, розпочатих у розпал пандемії COVID-19, країни світу ухвалили першу в історії міжнародну угоду, спрямовану на більш ефективну профілактику, готовність до майбутніх пандемій та реагування на них. Цей документ став важливим кроком на шляху до зміцнення глобальної співпраці для захисту життів та запобігання руйнівним наслідкам можливих спалахів захворювань, повідомляє ООН. 

Пандемія COVID-19 , яка забрала життя близько семи мільйонів чоловік, призвела до перевантаження систем охорони здоров’я та практично до зупинки світової економіки. Ці наслідки змусили міжнародне співтовариство задуматися про необхідність угоди, здатної запобігти повторенню подібної катастрофи та забезпечити кращу готовність у майбутньому.Історичне рішення було ухвалено на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я – щорічну зустріч держав-членів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Хоча формальне твердження відбулося у вівторок, більшість країн проголосували за угоду ще у понеділок: 124 – за, 0 – проти, 11 – утрималися. Попри побоювання з приводу можливих розбіжностей, ухвалення документа пройшло в атмосфері єдності та стало приводом для святкування. «Це перемога для громадської охорони здоров’я, науки та багатосторонньої співпраці, – заявив Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєсус. – Угода допоможе нам краще захистити світ від загроз пандемій у майбутньому. Це також визнання того, що наші громадяни, суспільства та економіки не повинні залишатися беззахисними перед подібними втратами».

«Шанс, який випадає раз у житті»

Пандемія виявила серйозні нерівності як між країнами, так і всередині них – у доступі до діагностики, лікування та вакцин. Однією з ключових цілей нової угоди стало усунення цих прогалин та забезпечення більш справедливого та ефективного підходу до майбутніх криз.«Тепер, коли угода ухвалена, ми повинні з такою ж терміновістю приступити до реалізації її ключових положень, включаючи створення систем, що гарантують справедливий доступ до життєво важливих засобів охорони здоров’я, – заявив доктор Теодоро Хербоса, міністр охорони здоров’я Філіппін та голова поточної сесії Асамблеї. – Якщо COVID був надзвичайною ситуацією, що трапляється раз у житті, то Угода ВООЗ з пандемії – це шанс, який також випадає раз у житті, щоб отримати уроки та забезпечити найкращий захист для всіх у майбутньому».

У процесі переговорів неодноразово порушувалося питання національного суверенітету – у тому числі на тлі неправдивих повідомлень, що наповнили інтернет, про те, ніби ВООЗ намагається отримати контроль над державами. Однак у тексті угоди прямо зазначено, що вона не дає ВООЗ жодних повноважень втручатися у національні закони, запроваджувати заборони на поїздки, зобов’язувати до вакцинації чи встановлювати локдауни.

Наступні кроки

Хоча підписання угоди стало проривом, це лише початок процесу. Наступним кроком стане розробка та узгодження нової системи доступу до патогенів та розподілу вигод (Pathogen Access and Benefit Sharing – PABS), яку готуватиме міжурядова робоча група.

Очікується, що результат роботи буде розглянуто на наступній сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я. Після затвердження програми PABS угода відкриється для підписання та ратифікації, у тому числі національними парламентами. Воно набуде чинності після ратифікації 60 країнами.У угоді також передбачено створення нового фінансового механізму для запобігання пандеміям, підвищення готовності до них та реагування на них. Йдеться, зокрема, про формування Глобальної мережі ланцюжків поставок та логістики, яка має сприяти усуненню бар’єрів та забезпеченню своєчасного, безпечного та справедливого доступу до необхідних медичних товарів в умовах надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я.

АШ ГРАД

Добавить комментарий