Усиновлення — найкраща альтернатива інтернату
Цього року у Рівненській області усиновлено 26 дітей-сиріт. При цьому в українських сім’ях виховуватиметься 25 дітей, ще для однієї дитини батьками стали іноземці.
— Крім здорових діток, всиновили сироту із синдромом Дауна, — повідомим «Нашому Граду» начальник служби у справах дітей Рівненської ОДА Віктор Марчук. – Є випадки взяття у сім’ю старших дітей. Охоче беруть на виховання й сімейні групи дітей. Так, дві рівненські сім’ї усиновили по три дитини, які перебувають у родинних стосунках. На Рівненщині зареєстровано 1885 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Більше 93 відсотків цих дітей виховується у сім’ях. Серед лідерів у цьому – Корецький, Березнівський райони та місто Кузнецовськ. Разом з тим, показник Рівненщини щодо влаштування дітей у сім’ї – один з найвищих в Україні.
Що потрібно знати тим, хто намірився зробити щасливим себе та щасливою осиротілу дитину. Усиновити дитину-сироту, або дитину позбавлену батьківського піклування може подружжя або людина, що не перебуває у шлюбі. Для цього треба звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання. Зібрати необхідні документи: до заяви додати копію паспорта; довідку про заробітну плату за останні шість місяців або копію декларації про доходи за попередній календарний рік; висновок про стан здоров’я кожного заявника; довідку про наявність чи відсутність судимості; копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням. Протягом 10 робочих днів спеціаліст служби у справах дітей перевіряє документи, проводить бесіду із заявниками, з’ясовує мотиви усиновлення і готує висновок про можливість заявників бути усиновлювачами. За бажанням можна пройти курс (усього кілька діб) підготовки з питань виховання дітей-сиріт. Знайти дитину допоможе фахівець з усиновлення місцевої служби у справах дітей, або обладміністрації. Також можна зайти на портал «Сирітству ні!» http://sirotstvy.net/ Спеціалісти служби у справах дітей дадуть направлення для встановлення контакту з дитиною. У присутності фахівця відбувається знайомство з дитиною. Якщо майбутні батьки сподобалися дитині, а дитина батькам, складається відповідний документ. Після цього можна звертатися з заявою на ім’я служби у справах дітей за місцем розташування закладу, де перебуває дитина. Орган опіки готує документ про доцільність усиновлення, а усиновлювачі подають заяву до суду про усиновлення. Суд протягом трьох місяців приймає рішення щодо усиновлення, після цього у свідоцтві про народження дитини вносять відповідні зміни. На підставі рішення суду заклад передає вам дитину. Тепер у вас справжнісінька родина! Не забувайте, що фахівець служби у справах дітей, спочатку раз на рік, а потім раз у три роки, здійснюватиме контроль за вихованням вашої дитини. Усиновлювачі мають право на отримання допомоги як при народженні першої дитини, а ще оплачувану відпустку тривалістю 56 календарних днів.
Слід сказати, що далеко не кожен, хто хоче усиновити, може стати усиновлювачем. Майбутні батьки повинні добре продумати усі моменти усиновлення, щоб не наразити дитину на повторне осиротіння.
Дитина мусить рости в сім’ї, іншої альтернативи просто не може бути. Кількість інтернатів потрібно звести до мінімуму, тому що інтернат ніколи не дасть тих знань та навичок, які здатне забезпечити життя в родині.
Цей матеріал підготовлено в рамках Громадянської Кампанії «Відкриваємо двері дітям»www.openingdoors.org.ua»
Кампанія «Відкриваємо двері дітям» впроваджується на рівні Європейського Союзу та у 12 країнах Європи, включаючи Україну. Кампанія закликає ЄС і уряди європейських країн здійснити перехід від інтернатної системи догляду дітей до системи, яка заснована на вихованні дитини в сім’ї.
Кампанія «Відкриваємо двері дітям Європи» офіційно стартувала 6 червня 2013 року під лідерством двох організацій — Eurochild (мережа неурядових організацій європейських країн) та Hope and Homes for Children (Міжнародна благодійна організація «Надія і житло для дітей»). Головним національним партнером громадянської кампанії «Відкриваємо двері дітям» виступив благодійний Фонд Ріната Ахметова Розвиток України в рамках програми «Сирітству — ні!»Національним координатором кампанії в Україні є Представництво благодійної організації «Надія і житло для дітей» в Україні.
Олександра БИЧКОВСЬКА