Сплеск виробництва та обігу синтетичних наркотиків

Сплеск виробництва та обігу синтетичних наркотиків

У «Золотому трикутнику» – віддаленому, вкритому джунглями регіоні, де стикаються кордони Таїланду, М’янми та Лаосу – нині спостерігається різкий сплеск незаконного виробництва та обігу синтетичних наркотиків. Про це попередило Управління ООН з наркотиків та злочинності.

Зокрема, за даними УНП ООН, з 2021 року значно зросло виробництво та обіг метамфетаміну, що особливо характерно для М’янми.

У 2024 році у Східній та Південно-Східній Азії було вилучено рекордну кількість метамфетаміну – 236 тонн, що на 24 відсотки більше, ніж роком раніше. «Ці 236 тонн є лише вилученою кількістю, набагато більший обсяг потрапляє на вулиці та незаконний ринок», – зазначив Бенедикт Хофманн з УНП ООН, назвавши ці цифри «безпрецедентними».

Вилучення в Південно-Східній Азії становлять 85 відсотків загального світового обсягу, причому лише в Таїланді конфісковано мільярд таблеток метамфетаміну.

Сприятливі умови

У той час, як Таїланд залишається основним транзитним пунктом, а також пунктом призначення метамфетаміну, цей наркотик в основному виробляється в штаті Шан у М’янмі. На тлі громадянської війни, що продовжується, за участю численних збройних угруповань військовий режим М’янми стикається з проблемами управління і контролю, що підживлюють незаконне виробництво синтетичних та інших наркотиків.

«Криза в М’янмі, що триває, збільшує потребу в доходах від наркоторгівлі», – сказав Бенедикт Хофманн.

Розширення маршрутів

Один із найбільш швидко зростаючих маршрутів незаконного обігу метамфетаміну в Східній та Південно-Східній Азії простягається від штату Шан у М’янмі до Камбоджі. У 2024 році камбоджійська влада повідомила про вилучення майже 10 тонн метамфетаміну, що є «безумовно найбільшою конфіскацією метамфетаміну в історії», повідомило УНП ООН.

«Маршрут незаконного обігу, що з’єднує Камбоджу з М’янмою, насамперед через Лаоську Народно-Демократичну Республіку, продовжує стрімко розширюватись», – сказав аналітик УНП ООН Іншик Сім.

У міру того, як транснаціональні угруповання використовують нові маршрути, щоб обійти правоохоронні органи, коридори незаконного обігу, що з’єднують Малайзію, Індонезію і Філіппіни, стають ще одним «все більш важливим для наркоторговців коридором», додав представник УНП. 

НАШ ГРАД