Підприємствам простіше сплатити екологічний податок, аніж витрачатись на модернізацію

Підприємствам простіше сплатити екологічний податок, аніж витрачатись на модернізацію

туман дорогаСьогодні підприємствам-забруднювачам простіше сплатити  екологічний податок, аніж витрачати кошти на екологічну модернізацію застарілого обладнання. Про це наголосив Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. За його словами, в Україні не працює європейський принцип «забруднювач платить», передбачений європейськими директивами та Угодою про Асоціацію з ЄС.

«Європейський принцип «забруднювач платить» у нас не працює. Хоча Україна свого часу зобов’язалася виконати ці завдання.  Зараз підприємствам простіше сплатити екологічний податок, ніж вкладати кошти в модернізацію обладнання, яке б дозволило б скоротити викиди шкідливих речовин у повітря чи скиди у воду», — пояснив Остап Семерак.

Він зазначив, що наполягає на запровадженні механізму, який би стимулював підприємства переходи до принципів сталого розвитку і не виключає, що таким механізмом може стати збільшення розміру екологічного податку, який в Україні значно нижчий за аналогічний податок, наприклад, в Польщі.

«Як тільки українським підприємствам стане вигідніше вкладати кошти в модернізацію, і це буде дешевше, ніж сплачувати високі податки – вони будуть оновлювати виробництва на користь довкілля. З цього приводу зараз ведуться гострі дискусії з народними депутатами та бізнесом», — розповів  Остап Семерак.

Нагадаємо, у липні 2017 року Міністерство екології та природних ресурсів оприлюднило новий рейтинг «ТОП-100 основних підприємств-забруднювачів» Більшість підприємств, які увійшли до рейтингу, зосереджено в Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях.

Останнім часом в Україні фіксується збільшення викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря, розповів Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

«Це відбувається через зменшення споживання природного газу та інтенсивніше використання, наприклад, вугілля чи мазуту для виробництва, обігріву приміщень й інших потреб. На жаль, це призводить до збільшення рівня забруднення атмосферного повітря», — пояснив Міністр екології та природних ресурсів.

При цьому він відзначив, що ситуацію можна поліпшити за рахунок ефективного використання екологічного податку, більшу частину якого становлять кошти, сплачені підприємствами-забруднювачами.

«У рамках оголошеної децентралізації 80% екологічного податку нині скеровуються на органи місцевого самоврядування. Тобто на місця делеговано кошти й усі повноваження з наведення екологічного порядку на підвідомчих територіях. Але саме на цьому етапі виникає найбільша проблема», — пояснив Остап Семерак.

Він навів дані офіційної статистики, згідно з якими лише 32% екологічних коштів, які було сплачено до місцевих бюджетів 2016-го року, пішли на заходи із захисту довкілля, тоді як решта 68% так і залишилися невикористаними.

«Торік бюджети місцевих органів самоврядування в Україні одержали сукупно чотири мільярди гривень. Це все-таки величезні гроші. Якби їх було використано за призначенням, то в Україні було б вирішено багато проблем із вивезенням, зберіганням, утилізацією твердих побутових відходів, із хвостосховищами у Калуші чи заводом у Бурштині. У більшості випадків вдалось би запобігти забрудненню вод і ґрунтів та зменшити шкідливі викиди в повітря», — резюмував Остап Семерак.

При цьому Міністр зазначив, що в Україні трапляються непоодинокі випадки, коли органи місцевого самоврядування спрямовують кошти не на природоохоронні заходи, а на вирішення інших соціальних проблем.

«Рівень екологічної свідомості й освіченості всюди вкрай низький. Відповідно це відображається на діях представників органів місцевого самоврядування. Скеровуючи фінансові ресурси не на вирішення екологічних проблем, а на інші сфери, вони також демонструють, що для них питання поліпшення стану довкілля не є пріоритетними. Але разом з цим вони не розуміють, що стан довкілля напряму впливає на стан здоров’я і життя людей», — резюмував Міністр екології та природних ресурсів. Раніше Остап Семерак неодноразово заявляв про необхідність перегляду використання екологічного податку.

НАШ ГРАД