Прорив у лікуванні та профілактиці ВІЛ
Прорив у лікуванні та профілактиці ВІЛ: достатньо робити ін’єкцію лише двічі на рік, щоб забезпечити практично повний захист від зараження вірусом та розвитку СНІДу. У понеділок Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) закликала забезпечити доступність цього препарату в аптеках та клініках.
«Хоча вакцина проти ВІЛ, як і раніше, недоступна, ленкапавір – це найкраще з наявних рішень: пролонгований антиретровірусний препарат, який, як показали дослідження, запобігає майже всім випадкам інфікування серед людей з груп ризику», – заявив Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєс.
Скорочення фінансування
Підтримка з боку ВООЗ має особливе значення, враховуючи, що зусилля щодо профілактики ВІЛ у світі зупинилися через проблеми з фінансуванням . Щоб спростити доступ до препарату, ВООЗ також рекомендувала використовувати експрес-тести на ВІЛ як альтернативу «складним та дорогим процедурам».
Рекомендації ВООЗ щодо ленкапавіру відповідають позиції американських органів охорони здоров’я, які схвалили препарат у червні. Доступ до ленкапавіру за межами клінічних випробувань поки що обмежений. ВООЗ закликала уряди, донорів та партнерів негайно включити його до національних комплексних програм з профілактики ВІЛ. Серед інших підтримуваних ВООЗ заходів профілактики – щоденні таблетки, ін’єкційний каботегравір (вводиться раз на два місяці), а також вагінальне кільце з дапівірином.
«ВООЗ, як і раніше, віддана роботі з державами та партнерами», – підкреслив глава ВООЗ, виступаючи на 13-й Міжнародній конференції з питань ВІЛ, організованої Міжнародним товариством боротьби зі СНІДом у Кігалі, Руанда.
Пріоритети профілактики та лікування
На тлі масштабних скорочень фінансування глобальних зусиль у боротьбі з ВІЛ/СНІДом, включаючи провідну американську ініціативу PEPFAR, ВООЗ також представила нове керівництво з підтримки пріоритетних послуг у галузі ВІЛ.
«У нас є інструменти та знання для того, щоб покласти край СНІДу… Зараз нам необхідні рішучі зусилля щодо впровадження цих рекомендацій, що ґрунтуються на принципах справедливості та орієнтовані на потреби спільнот», – заявила доктор Мег Доерті, директор департаменту ВООЗ з питань ВІЛ, гепатиту та інфекцій, що передаються статевим шляхом.
ВІЛ, як і раніше, залишається серйозною глобальною загрозою для громадської охорони здоров’я. дітей У групі найвищого ризику залишаються працівники секс-індустрії, чоловіки, які мають статеві контакти з чоловіками, трансгендерні люди, споживачі ін’єкційних наркотиків, ув’язнені, а також діти та підлітки.
Є й позитивні зрушення: доступ до лікування продовжує розширюватися – у 2024 році антиретровірусну терапію отримували 31,6 мільйона людей, порівняно з 30,3 мільйона роком раніше. Без такого лікування ВІЛ руйнує імунну систему організму, що призводить до розвитку СНІДу.