На фінансування українських стартапів передбачено 440 млн грн

На фінансування українських стартапів передбачено 440 млн грн

Обсяг програми фінансування українських стартапів складає 440 млн грн. Держава попередньо виділила 390 млн грн, ми збільшили цю цифру ще на 50 млн. Про це сказав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час брифінгу щодо початку прийому Українським фондом стартапів заявок на отримання грантів. Це – перший крок розвитку України як «держави інновацій». 

«В рамках роботи Українського фонду стартапів від сьогодні розпочато прийом заявок на фінансування українських бізнес-проектів на початкових стадіях їхнього розвитку, а саме стадіях pre-seed and seed. Вже до кінця цього року бізнес-проектам, які пройдуть відбір, ми видамо перші 40 млн грн. Наступного – по 60 млн у квартал, тобто 240 млн в цілому на 2020 рік», — пояснив Глава Уряду. 

Він додав, що основні сфери фінансування включають штучний інтелект, доповнену реальність, Big Data, блокчейн, кібербезпеку, оборону, медицину та охорону здоров’я, подорожі, фінансові технології, освітні технології, робототехніку, професійні послуги, програмне забезпечення як послугу, виробництво, електронну комерцію, інтернет речей. 

«Уряд прямо не втручатиметься в роботу бізнесу. Натомість, наша перемога полягатиме в тому, що шляхом підтримки стартапів та заохочення українців до підприємництва ми посилимо розвиток української економіки та створимо додаткові робочі місця. Ці аспекти є чинниками загального добробуту наших людей», – зазначив Олексій Гончарук.   

Прем’єр-міністр додав, що перший Pitch-event, тобто коротка презентація бізнес-концепцій перед конкурсною комісією, за результатами якої будуть визначені стартапи, які отримують безповоротну фінансову допомогу, має відбутися вже до кінця цього року.

Український Фонд Стартапів (УФС) – це державний фонд, започаткований за ініціативою Кабінету Міністрів України. Місією фонду є підтримка інноваційних проектів та допомога найталановитішим українським підприємцям створювати успішні глобальні компанії.

Фонд надає фінансування у формі грантів, а не за рахунок участі в капіталі. Процес відбору стартапів для надання грантів відбувається на конкурсній основі: компанії оцінюються та обираються радою незалежних інвестиційних експертів.

Подати заявку можна на сайті Фонду – https://usf.com.ua/uk/

За словами Міністра фінансів Оксани Маркарової, оскільки інновації – ключовий пункт для економічного зростання та збільшення продуктивності, то одне з основних завдань Фонду – на основі найкращих світових практик розпочати системну підтримку тих перспективних українських проектів, які ще недостатньо великі, щоби потрапити в поле зору «класичних» інвесторів.

«Принцип роботи Фонду: максимально скорочений шлях отримання коштів, формалізована, але прозора процедура і максимальне віддалення від політики», — уточнила Оксана Маркарова і нагадала, що до наглядової ради виходить тільки два представника Уряду, а в експертну раду, яка безпосередньо оцінюватиме проекти під час пітчингу, — тільки представники бізнесу та експерти, які мають відповідний досвід.

Вона також повідомила, що наступним етапом розвитку Фонду стане залучення до нього іноземних партнерів, які долучатимуться своїми фінансами до підтримки «українських єдинорогів».

«Зацікавлені компанії вже є. Коли ми покажемо, що процедура відбору проходить насправді прозоро, і будемо мати перші кейси, розпочнемо детальніші перемовини про можливість співпраці», — сказала Оксана Маркарова.

Надалі Мінфін сфокусується також на оновленні законодавства, яке полегшить інвестування в стартапи в Україні та діяльність інвестфондів.

Вимоги до стартапів:

● фінансується лише український бізнес з орієнтацією на світові ринки;

● проєкти мають бути на ранніх стадіях розвитку (pre-seed and seed);

● організація повинна бути орієнтована на отримання доходу;

● до уваги беруться інноваційні ІТ / високотехнологічні продукти;

● наявність корманди лідерів, створену для розвитку бізнесу;

Більш детально вимоги описані на сайті https://usf.com.ua/uk/ в розділі “Що ми шукаємо”.

 Вимоги до подачі заявки:

1. Анотація українською мовою (до 500 знаків);

2. Анотація англійською мовою (до 500 знаків);

3. Бізнесплан з описом наступних обов’язкових розділів: команда, ринок, продукт, технологія, стратегія;

4. Кошторис (в т.ч. із зазначенням календарного плану);

5. Фінансові прогнозні показники;

6. Резюме (із зазначенням відомостей щодо освіти, кваліфікації та професійного досвіду) залученого персоналу та/або технічне завдання (якщо персонал ще не найнятий) для ключових позицій стартапу.

Проведення першого Pitch event (представлення бізнес концепцій перед конкурсною комісією) заплановане до кінця поточного року.  

Заявки від стартапів прийматимуться на постійній основі, проте на перший Pitch event можуть потрапити лише ті проекти, які були подані в грудні. Стартапи, які заявлять про себе пізніше, будуть розглянуті на наступному Pitch event.

Фонд планує надавати безповоротну фінансову допомогу стартапам на початкових стадіях розвитку. Проєкт на стадіях pre-seed  можуть отримати грант на суму $25 000, стартапи на стадіях seed – грант на суму $50 000. Таким чином, один стартап може сумарно отримати $75 000.

Проект, який отримає грант, повинен буде подавати звітність про використання коштів.

Фонд фінансує майже усі галузі, окрім азартних ігор, виробництва та реалізації небезпечних речовин, алкогольних та тютюнових виробів, військових та ядерних технологій.

Цільові сектори: штучний інтелект (AI), доповнена реальність (AR/VR), великі дані (BigData), блокчейн, кібербезпека, захист (Defence), медицина та охорона здоров’я, подорожі, фінансові технології (FinTech), освітні технології (EdTech), робототехніка, професійні послуги, програмне забезпечення як послуга (SaaS), виробництво, електронна комерція, інтернет речей (IoT).

Допустимі витрати учасників, які можуть бути профінансовані грантовою програмою, включають створення прототипу, підтвердження концепції, розвиток бізнесу, реєстрацію прав інтелектуальної власності, тестування та пілотування розроблених інноваційних рішень/технологій, підготовку бізнес-планів для подальшого залучення акціонерного та боргового капіталу, витрати на комерціалізацію продукту тощо.

Український фонд стартапів (офіційна назва: Фонд розвитку інновацій – www.usf.com.ua) за бюджетні кошти забезпечуватиме грантове фінансування компаній з інноваційним продуктом на ранній стадії розвитку. Фонд зареєстровано у грудні 2018 року.

 НАШ ГРАД