Кількість випадків шахрайства та онлайн-афер потроїлася

Кількість випадків шахрайства та онлайн-афер потроїлася

Злочинні угруповання України змінюють свої бізнес-моделі на тлі війни, яка триває вже четвертий рік, яка веде до вимушеного переміщення населення, зростання ризику торгівлі людьми та попиту на синтетичні наркотики, такі як метадон. Такими є висновки опублікованої сьогодні доповіді Управління ООН з наркотиків та злочинності (УНП).

«Війна не лише принесла невимовні страждання українському народу, а й викликала помітну еволюцію організованої злочинності – з потенційно глибокими наслідками для процесу відновлення та реконструкції країни, – наголосила керівник відділу досліджень та аналізу УНП ООН Анджела Ме. – За допомогою цієї доповіді УНП прагне надати Україні та міжнародній спільноті практичні рекомендації щодо протидії організованій злочинності та пом’якшенню наслідків її діяльності».

Доповідь аналізує злочинні структури та їх розвиток, а також низку видів незаконної діяльності. Серед них торгівля наркотиками та їх виробництво , онлайн-шахрайство та афери, торгівля зброєю, економічні злочини, торгівля людьми, а також сприяння незаконному виїзду з країни та ухилянню від мобілізації.

Зростання виробництва синтетичних наркотиків

З початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році контрабанда кокаїну та героїну через територію України різко скоротилася, частково через закриття всіх аеропортів та морських портів, а також чотириразове зростання цін на героїн у 2022 році. Однак, як і в інших частинах Східної Європи, виробництво та обіг синтетичних наркотиків, зокрема катинонів та метадону, збільшились. Більшість метадону, що виробляється, не вивозиться за межі України – у зв’язку зі зростанням внутрішнього попиту та закриттям кордонів, наголошується в доповіді.

Ринок синтетичних наркотиків контролюється великими організованими злочинними структурами. Серед них – угруповання «Хімпром», яке також розширило свою діяльність, включивши до неї сферу кібершахрайства. Кількість випадків шахрайства та онлайн-афер у 2023 році потроїлася порівняно з 2022 роком; вони здійснюються через приблизно 1500 кол-центрів, розкиданих по всій країні. Більшість жертв – українці, включно з вимушеними переселенцями, хоча іноді метою стають і жителі інших країн Європи.

Зброя та контрабанда

З початку війни у лютому 2022 року зросла кількість доступної зброї, що призвело до збільшення кількості її вилучень та випадків насильства серед цивільного населення – особливо побутового насильства та насильства з боку інтимного партнера. Хоча доказів масштабного незаконного продажу зброї за межі України немає, у доповіді наголошується на важливості моніторингу цього явища через великі обсяги зброї, що перебуває в обігу, а також наявність кримінальних структур із досвідом у сфері торгівлі ним.

Автори звіту також зазначають, що шахрайство з митними процедурами та контрабанда тютюнових виробів можуть коштувати Україні сотні мільйонів доларів, оскільки контрабандисти уникають чи фальсифікують митні декларації.

Торгівля людьми

Близько 14 мільйонів жителів України, або 35 відсотків населення, були змушені залишити свої будинки. Переміщення підвищує вразливість українців до торгівлі людьми. Деякі злочинні групи експлуатують такі групи населення, нелегально одержуючи допомогу, призначену для внутрішньо переміщених осіб та біженців. Інші переселенці потрапляють до притулків або тимчасових місць проживання, які маскуються під гуманітарні об’єкти, де їх потім примушують до праці.

Жорсткий контроль на українському кордоні та практично повне закриття східних та північно-східних рубежів обмежили контрабанду мігрантів через Україну. Міграційні контрабандисти перейшли на сприяння ухилянню від мобілізації українських чоловіків, йдеться у звіті.

Протидія злочинності

Доповідь містить низку рекомендацій щодо протидії незаконній діяльності та пом’якшенню її наслідків. Серед них: створення централізованої системи моніторингу та аналітичної звітності, зміцнення системи прикордонного контролю, здатної виявляти та припиняти наркотрафік в умовах конфлікту та постконфліктного відновлення, покращення контролю за обігом речовин-прекурсорів наркотиків, а також розвиток партнерств між державою та приватним сектором у галузі телекомунікацій та банківської справи для запобігання.

«Скорочення масштабів організованої злочинності – необхідна умова для досягнення сталого миру, справедливості, відновлення України та захисту прав людини, – заявив Координатор із гуманітарних питань у країні Маттіас Шмале. – Для цього потрібен всеосяжний підхід, що охоплює як державні структури, так і все суспільство за підтримки міжнародних партнерів. Організація Об’єднаних Націй через УНП ООН готова підтримати цю важливу роботу».

Добавить комментарий