Україна займає 9-те місце в світі за обсягом виробництва молока

Україна займає 9-те місце в світі за обсягом виробництва молока

Держпродспоживслужба цілеспрямовано працює над вдосконаленням системи ідентифікації тварин, її спрощенням та переводом у майбутньому в електронний формат, наголосив Голова Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа під час круглого столу «Регулювання ринку молока», організатором якого виступив BRDO (Офіс ефективного регулювання) за підтримки EU4Business\FORBIZ, повідомляє Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

«Людина не повинна багаторазово звертатися за отриманням необхідних дозвільних процедур, які можна і треба робити автоматично. Агентство ідентифікації та реєстрації тварин зараз працює над впровадженням такого програмного забезпечення», — відзначив Володимир Лапа.

Голова Держпродспоживслужби погодився з думкою присутніх щодо необхідності оптимізації існуючого порядку отримання паспорта ВРХ та тим, що деякі процедури потребують спрощення.

Під час заходу також було презентовано дослідження молочної галузі України – Зелена книга «Регулювання ринку молока», – яке здійснили фахівці BRDO. Вони провели системний аналіз нормативно-правового поля, який виявив, що з 57 регуляторних актів на ринку виробництва молока 16 є неактуальними, ще 5 мають ознаки незаконних. Більшість з 17 інструментів регулювання мають високі корупційні ризики через невизначеність і непрозорість процедур.

Також Володимир Лапа відзначив, що у 2018 році Держпродспоживслужба провела 10 тис. перевірок у галузі безпечності харчових продуктів, в тому числі молокопродуктів. У 5,8 тис. випадків були встановлені порушення та надані приписи. Тобто 58% операторів ринку, які працюють у галузі виробництва та збуту продуктів харчування, порушують норми вітчизняного законодавства про безпечність харчових продуктів.

Україна займає 9-те місце в світі за обсягом виробництва молока, що складає більше третини у структурі валової продукції тваринництва. У 2017 році в Україні було вироблено 10,3 млн тонн молока, що в 2,5 раза менше об’ємів виробництва у Франції (24,6 млн тонн) та в 3 рази – у Німеччині (32 млн тонн). Ємність ринку сирого молока, яке надходить на українські переробні підприємства, сьогодні досягає 26 млрд грн.

Кількість молочного поголів’я в Україні за останні 5 років скоротилася на 17%, а ринок молока щороку втрачає 2-3% виробництва. 73% від загального обсягу виробництва складають господарства населення і лише 27% – сільгосппідприємства.

Європейська практика, відповідно до Регламенту ЄС 1308/2013 «Про запровадження єдиних правил на ринках з продажу с/г продукції», впорядковує відносини між виробниками та посередниками/переробниками на чітких засадах, зокрема:

—        договір/письмова оферта передує поставці продукції;

—        фіксація твердої ціни або формула вирахування ціни молока;

—        строк та умови здійснення оплати;

—        спосіб доставки/збору молока.

За експертною оцінкою BRDO, в Україні для врегулювання тотожних відносин учасників ринку можливо використати існуючий інструмент регулювання «Договір с/г контрактації».