В Україні запровадять електронний лікарняний

В Україні запровадять електронний лікарняний

З першого квітня 2020 року в Україні планується запровадити електронний лікарняний, — повідомив заступник Міністра соціальної політики Олег Коваль під час прес-брифінгу “Розвиток державних фондів соціального страхування: проблеми та перспективи” 28 січня.

“З 1 квітня в Україні з’являться електронні лікарняні. Це буде перший етап, але цей крок дозволить навести лад у системі та продовжити боротьбу з корупцією у сфері соціального страхування. Нам потрібні незворотні зміни, які покращать ситуацію у системі соціального страхування України”, — наголосив Олег Коваль.

За його словами, електронний лікарняний принесе більше прозорості та відкритості у процес видачі лікарняних. “Цей крок передбачає автоматизацію процесів та дає можливість відслідкувати весь процес оформлення лікарняного: кожен лікар, який видає лікарняний, повинен буде підписати документ своїм цифровим підписом в електронній системі. Інформація через реєстр в Пенсійному фонді буде автоматично передана у Фонд соціального страхування – в установі одразу знатимуть, що людина захворіла і повинна отримати компенсацію – оскільки є платником єдиного соціального внеску. Весь процес буде прозорим”, — підкреслив Олег Коваль.

Серед запобіжників та гарантій прозорості у системі електронних лікарняних Олег Коваль назвав такі пункти:

1. Кожен лікарняний повинен бути підписаний електронним цифровим підписом – тобто ми запровадимо персональну відповідальність лікаря, який видав цей документ.

2. Електронний обіг дасть можливість відслідкувати, чи лікарняний видав профільний лікар: у нас часті випадки, коли лікарі дають документи щодо хвороб, які не відповідають їхньому профілю, а це – потенційні корупційні ризики.

3. Електронний обіг дозволить відслідковувати потенційні “схеми”, коли “на лікарняний” іде половина співробітників підприємства, які за фактом продовжують працювати, але отримують ще й виплати з Фонду соцстрахування.

Олег Коваль повідомив, перший етап впровадження електронного лікарняного стане можливим завдяки старту проекту e-Health, головним розпорядником якого є Міністерство охорони здоров’я.

Електронні лікарняні дозволять зекономити від 1 до 5 млрд грн щорічно. Такі підрахунки озвучив заступник Міністра соціальної політики України Олег Коваль під час прес-брифінгу „Розвиток державних фондів соціального страхування: проблеми та перспективи” 2020 року.

Заступник Міністра підкреслив, що запровадження системи електронних лікарняних дозволить оперативно перевіряти правомірність їх видачі і мінімізувати зловживання у цій сфері.

Олег Коваль проілюстрував свою тезу прикладами реальних фактів:

  • коли один лікар протягом доби відкрив до 100 лікарняних,
  • коли не падав обсяг виробництва на одному з заводів при тому, що 90% його працівників знаходилися на лікарняному,
  • коли лікарняний відкривав непрофільний лікар.

„На цьому тижні запускається постанова щодо впровадження електронного лікарняного на погодження із зацікавленими міністерствами і відомствами. Мінсоцполітики спільно з Міністерством охорони здоров’я планує запустити з 1 квітня електронні лікарняні”, – повідомив заступник Міністра соціальної політики.